Büyük Gri Dökümler Nasıl Tespit Edilir?

Büyük gri demir dökümlerin tespit yöntemi

Büyük gri demir dökümlerin tespit yöntemi olan söndürme yöntemi genellikle üç aşamaya ayrılır: buhar, kaynama ve taşınımla ısı transferi.

Sıcak gri döküm, söndürme ortamına konulduğunda, dökümün etrafındaki ortam hemen kaynama noktasına kadar ısıtılır ve buharlaştırılır. Böylece, dökümü söndürme ortamından ayırmak için dökümlerin yüzeyinde aşırı ısıtılmış bir buhar filmi oluşturur.

Buhar filminin zayıf termal iletkenliği nedeniyle, çevrelenen döküm esas olarak radyasyona ve buhar iletimine bağlıdır. Bu noktada döküm, buhar filmi kopup kaybolana kadar yavaş yavaş soğur ve kaynama aşamasına girer.

Karbon nanotüp parçacıklarının varlığı nedeniyle, yağ bazlı karbon nanotüp sıvısı oluşan kabarcıkları kırar, buhar aşaması süresini kısaltır ve pik dökümün farklı parçalarının yüksek bir soğutma hızı ile neredeyse aynı anda kaynama aşamasına girmesini sağlar. . Soğutma işleminin düşük sıcaklık aşamasında, soğutma hızı nispeten düşüktür. Bu, martensit yapının dönüşüm stresini ve iş parçasının söndürme çatlamasını ve bozulma oranını büyük ölçüde azaltır.

 

 

Yukarıda belirtilen nedenlerden dolayı, yağ-karbon nanoakışkanındaki numunenin sertliği, 30# motor yağındakinden önemli ölçüde daha fazladır.

Kavite yüzey tabakasının arıza modları esas olarak termal yorulma çatlaklarıdır. Düşük basınçlı döküm kalıbının çalışma özellikleri ısıl döngüden etkilenir. Her sıvı metal oluşturulduktan sonra kalıp boşluğu su, buhar, hava ve diğer ortamlar ile soğutulur. Kalıp boşluğunun çalışma durumu, tekrarlanan ısıtma ve soğutmadır. Sonuç olarak, kalıp boşluğunun yüzey metali, tekrarlanan termal genleşme ve büzülmeye maruz kalır. Yani, tekrarlayan çekme ve basma gerilimi, kalıp boşluğunun yüzeyinde çatlaklara neden olur.


Bu nedenle, sıcak kalıp çeliği, yüksek termal yorulma direncine ihtiyaç duyar. Çeliğin termal yorulma direncini etkileyen ana faktörler aşağıdaki gibidir:

1. Çeliğin ısıl iletkenliği

Çeliğin yüksek ısıl iletkenliği, kalıbın yüzeyinde metalin ısınmasını azaltabilir. Böylece çeliğin termal yorulma eğilimini azaltabilir. Genellikle çeliğin termal iletkenliğinin karbon içeriği ile ilgili olduğuna inanılır. Karbon içeriği ne kadar yüksek olursa, termal iletkenlik o kadar düşük olur. Bu nedenle sıcak kalıp çeliği için yüksek karbonlu çelik kullanılması uygun değildir. Genel olarak, üretimde orta karbonlu çelik (Wc=0,3~%0,6) tercih ettik. Karbon içeriği çok düşükse, çeliğin sertliği ve gücü azalacaktır.

 

2. Çeliğin kritik noktası

Çeliğin kritik noktası (Ac1) ne kadar yüksek olursa, çeliğin termal yorulma eğilimi o kadar düşük olur. Genellikle çeliğin kritik noktasını arttırmak için Cr, W, Si vb. alaşım elementleri ekleyerek.

 

Test sonucu aşağıdaki nedenlerle geçersizdir:

1. Numunenin test makinesine yanlış yerleştirilmesi veya test makinesinin hatalı çalışması.

2. Numunenin yüzeyinde döküm kusurları veya numunenin yanlış işlenmesi (geçiş dolgusu, yüzey pürüzlülüğü ve yetersiz boyut vb.)

3. çekme numunesi ölçü mesafesinin dışında kırılıyor.

4. Çekme numune portunda bariz döküm kusurları.

Yukarıdaki durumlarda, aynı test bloğundan veya dökülmüş test bloklarının aynı partisinden yeniden numune almalı ve tekrar test etmeliyiz.

 

Gri demir döküm hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz, Yide Döküm fabrikamızı – JM dökümü ziyaret etmenizi bekliyoruz.

Otomobil motor silindirleri için mükemmel bir gri döküm arıyorsanız, demir döküm dişliler, gri döküm dişliler, hızlı gri demir döküm tekerlekler, döküm gri demir fren diskleri ve demir döküm gri döküm tamburlar ve gri döküm büyük takım tezgahı tabanları, forklift döküm, boru gri demir parçalar, gri dökme demir üzeri menhol, Yide döküm, döküm parça imalatınız için iyi bir seçimdir, daha fazla bilgi için lütfen bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *