Dökme Demir Büzülme Kusurları

Dökme Demir Büzülme Kusurları

Dökme demir büzülme kusuru, dökme demirin kalitesi üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Çekme mukavemetini ve uzamayı azaltacak, böylece demir dökümün büzülme alanında çatlamasına veya nüfuz etmesine neden olacaktır.

Bugün Yide Casting’deki iş tecrübelerime dayanarak sizlere üç çeşit büzülmeyi tanıtacağım.

1. Yüzeye batırın

Kaba döküm yüzeyinde batan çukurlar görebilirsiniz. Bu çukurlar, yüzeyin altındaki büzülmeden kaynaklanır. Tıpkı aşağıdaki fotoğraftaki gibi. Bu büzülme, alanın büyüklüğünü ve fiziksel özelliklerini etkileyecektir. Genel olarak, bu büzülme kabul edilemez.

2. Dökme demirin içindeki büyük büzülme delikleri

Yüzeyde bu büzülmeyi görmeyeceksiniz. Ancak işlendikten sonra bu çok açık olacaktır. Daralan bölgede irili ufaklı birçok gözenek göreceksiniz. Elbette bu büzülme de kabul edilemez ve uygulamaya çok zararlıdır.

3. Dökme demirin içindeki küçük büzülme delikleri

Bazen işlemden sonra çok küçük gözenekler göreceksiniz. Bazen çıplak gözle bile görülemezler, ancak bir büyüteçle incelenebilirler. Veya bazen bunları su basıncı veya yağ basıncı testi ile iyileştirebilirsiniz. Bu büzülmeler, dökme demirlerin yoğunluğunun düşük olmasına neden olarak, yüksek basınçlara dayanmalarını engeller.

Açıkçası, büzülme demir dökümler için çok zararlıdır. Büzülmenin ana nedeni, özellikle kapı boyutu olmak üzere, makul olmayan döküm işlemidir. Büzülme bulunduktan sonra demir döküm tesisi kapı sistemini ayarlamalıdır.

Ancak büzülme kusurlarının çoğu dökme demir yüzeyin altında olduğu için nasıl kontrol etmeliyiz?

1. Genel olarak, tedarikçinin işlemeden sonra büzülmeyi bulabilmesi için kaba işleme yapmasına izin verebilirsiniz. Bu yöntem en belirgin ve ekonomik yöntemdir, çünkü Çin’deki çoğu demir dökümhanesi kendi bünyesinde kaba işleme kapasitesine sahiptir.

2. Pompa gövdesi veya valf gövdesi için bir su basıncı testi yapabilir veya tedarikçinizden bunlar üzerinde rastgele bir test yapmasını isteyebilirsiniz. Bu yöntem tüm dökümlerin kalifiye olduğunu garanti edemese de, en azından bazı problemler bulunacaktır.

3. Büzülme oranını kontrol etmek için hassas konumu kesebilirsiniz. Tecrübelerimize göre büzülme genellikle kapı bölgesinde ve belirli köşe bölgelerinde meydana gelmektedir. Bu nedenle büzülme pozisyonunu bulduktan sonra toplu incelemede bu pozisyonları kontrol etmeye odaklanabilirsiniz. Bu yerleri testere ile kesebilir veya tedarikçiden talimatlarınıza göre büzülmeye neden olabilecek bu yerleri kesmesini isteyebilirsiniz.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *