Dökme Demir ve Dökme Alüminyum Arasındaki Farklar

Dökme Demir ve Dökme Alüminyum Arasındaki Farklar

Farklı malzemeler nedeniyle, dökme alüminyum ve dökme demir arasındaki fark oldukça açıktır. Bugün Yide Döküm, dökümleriniz için doğru malzemeyi seçebilmeniz için farklılıkları sizinle paylaşacak.

ağırlık farkı

Dökme alüminyumun özgül ağırlığı, dökme demirden daha hafiftir. Dökme demirin yoğunluğu yaklaşık 7.8 g/cm3 iken, dökme alüminyumun yoğunluğu yaklaşık 2.7g/cm3’tür. Aynı boyuttaki dökme alüminyum parçaların ağırlığı açıkça daha hafiftir.

hacim farkı

Alüminyumun özgül ağırlığı daha hafiftir. Aynı zamanda, birim hacimdeki alüminyum dökümlerin yapısal mukavemeti, demir dökümlere göre daha azdır. Bu nedenle, aynı mukavemete sahip alüminyum dökümlerin hacmi, demir dökümlerden daha büyüktür. Aynı hacimde, dökme alüminyumun mukavemeti, dökme demirden daha düşüktür.

Maliyet farkı

Dökme alüminyumun mevcut piyasa fiyatı, dökme demirden çok daha yüksektir.

Isı dağılımındaki fark

Dökme alüminyum parçaların ısıl iletkenliği, dökme demir parçaların üç katından fazladır. Endüstride ve pişirme kaplarında radyatörlerde ve ısı eşanjörlerinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Korozyon direncindeki fark

Alüminyum dökümlerin yüzeyi, alüminyum dökümleri korozyondan koruyan korozyona dayanıklı oksit koruyucu filme sahiptir. Bu nedenle, alüminyum dökümler tıbbi ekipmanlarda, soğutma ekipmanlarında, petrol ve gaz boru hatlarında, petrol makinelerinde vb. yaygın olarak kullanılmaktadır. Demir dökümlerin korozyonu, alüminyum dökümlerinkinden çok daha azdır.

Döküm performansındaki fark

Alüminyumun döküm performansı, dökme demirden daha yüksektir. Alüminyumun dökümü kolaydır ve karmaşık şekillere sahip kaba dökümler yapabilir.

Yide döküm, 28 yıldır döküm demir konusunda uzmanlaşmış, döküm demir parçalarını çizim dosyanıza ve gereksinimlerinize göre üretebilen deneyimli bir döküm dökümhanesidir. Bir döküm üreticisi arıyorsanız, daha fazla bilgi için lütfen bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. Daha fazla bilgi için fabrikamızı ziyaret edebilirsiniz.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *