El Kalıbının Döküm Tanımı ve Yöntemleri

El kalıbının tanımı:

El kalıbı, tamamı el veya el aletleri ile yapılan bir modelleme işlemidir. Elle kalıplama işlemi esnek, geniş adaptasyon kabiliyeti, basit proses ekipmanı, düşük maliyetlidir. Ancak döküm kalitesi düşük, üretkenliği düşük, işçilik yoğunluğu yüksek ve teknik gereksinimi yüksektir. Bu nedenle, el kalıbı, özellikle ağır ve karmaşık şekilli dökümler olmak üzere tek parça küçük parti üretimi için uygundur.

El kalıbı yöntemleri:

1. Kum kalıbının farklı özelliklerine göre:

İki kutulu modelleme, üç kutulu modelleme, kutu dışı modelleme, çukur modelleme, çekirdek montaj modelleme.

2. Görünümün farklı özelliklerine göre:

Tam kalıp modelleme, bölünmüş kalıp modelleme, kum kazı modelleme, sahte kutu modelleme, canlı blok modelleme.

1) İki kutu modelleme

İki kutu modelleme, modellemenin en temel yöntemidir. Kalıp, kullanımı kolay bir çift üst ve alt kalıptan oluşur. Çeşitli üretim partileri ve çeşitli boyutlarda dökümler için uygundur

2) Üç kutu modelleme

Üç kutulu modelleme kalıbı üst, orta ve alt kalıplardan oluşmaktadır. Orta yüksekliğin, dökümün iki ayırma yüzeyi arasındaki mesafe ile uyumlu olması gerekir. Üç kutu modelleme işlemi işçilik maliyeti. Esas olarak, iki ayırma yüzeyi olan tek parça, küçük seri üretim dökümleri için uygundur.

3) Kutudan çıkma modelleme

Kutu dışı kalıplama, esas olarak hareketli kum kutusu ile kalıplama için kullanılır. Kalıp kapatıldıktan sonra kum kutusu çıkarılır ve tekrar kalıplama için kullanılır. Bir kum kutusu birçok kalıp üretebilir. Metal dökümü sırasında yanlış kalıplanmayı önlemek için kalıbın etrafını sıkıca doldurmak için kalıp kumu kullanmalısınız. Kalıp ayrıca kutulanabilir. Genellikle küçük dökümler üretmek için kullanılır. Kum kutusunun kutu kayışı olmadığı için kum kutusu genellikle 400 mm’den küçüktür.

4) Çukur modelleme

Çukur modelleme, kalıbın alt kutusu olarak atölye zemin kum yatağını kullanır. Büyük dökümlerin kum yatağının altında kok ile kaplanması ve döküm sırasında havayı boşaltmak için hava çıkış borusunun gömülmesi gerekir.

5) Çekirdek montaj modellemesi

Maça montaj modellemesi, birkaç kum maçasını bir kum kutusuna ihtiyaç duymadan bir kalıpta birleştirmektir. Dökümlerin doğruluğunu artırabilir, ancak maliyeti yüksektir. Karmaşık kum dökümlerin seri üretimine uygun manuel kalıplama yöntemleri nelerdir?

6) Tam kalıp modelleme

Tam kalıp modellemenin şekli entegredir, ayırma yüzeyi düzdür ve kalıp boşluğu kalıbın yarısındadır. Şekil basittir ve döküm yanlış kalıp kusurları üretmeyecektir. Dökümün en büyük bölümünün uçta ve düz olduğu dökümler için uygundur.

7) Kum kazı modellemesi

Kum kazı modellemesinin görünümü ayrılmazdır, ancak dökümün ayırma yüzeyi kavislidir. Kalıbın başlamasını engelleyen kumun manuel olarak kazılmasını kolaylaştırmak için modelleme emek yoğun, verimlilik düşük ve işçilerin teknik seviyesi yüksektir. Ayırma yüzeyi düz olmayan tek parça, küçük seri üretim dökümleri için kullanılır.

8) Sahte kutu modelleme

kum kazma eksikliklerinin üstesinden gelmektir. Modellemeden önce bir alt lastik (yani sahte kutu) yapın ve ardından alt lastik üzerinde bir kutu yapın. Alt lastik döküme katılmadığı için sahte kutu olarak adlandırılır. İşlem kum kazmaktan daha basittir ve ayırma yüzeyi düzgündür. Toplu üretimde kum kazma gerektiren dökümler için uygundur.

9) Bölünmüş kalıplama

Bölünmüş kalıplama, kalıbı en büyük bölüm boyunca iki yarıya bölmektir. Boşluk, basit ve emek tasarrufu sağlayan üst ve alt kum kutularında bulunur. En büyük bölümü ortada olan dökümler için yaygın olarak kullanılır.

10) Canlı blok modelleme

Canlı blok modelleme, kalıbın faaliyetlere (yani canlı bloklar) girmesini engelleyen döküm üzerinde küçük çıkıntılar, nervürler ve diğer parçalar yapmaktır. Kalıbı çizerken, önce ana gövdeyi çıkarın ve ardından canlı bloğu yandan çıkarın. Modellemesi zaman alıcıdır ve çalışanların yüksek teknik gereksinimleri vardır. Esas olarak, çıkıntılı parçalara sahip ve kalıplanması zor olan dökümlerin tek parça ve küçük parti üretimi için kullanılır.