Isıl İşlem Sırasında Kalitesiz Çelik Döküm Nasıl Önlenir?

Isıl İşlem Sırasında Kalitesiz Çelik Döküm Nasıl Önlenir?

Büyük çelik dökümlerin mukavemet seviyesi, dövme çeliğe yakındır, ancak zayıf plastisite ve dirence sahiptir. Aynı zamanda, büyük çelik dökümlerde düzensiz ve yoğun olmayan iç, büyük iç kimyasal bileşim hatası, zayıf ısı iletkenliği ve dağınık yapı gibi sorunlar da vardır.

Bu nedenle ısıl işlem sırasında iç stresi ortadan kaldırmak ve çatlamayı önlemek için özel dikkat gösterilmelidir. Ancak hidrojenin zararını hesaba katmaya gerek yoktur. Isıl işlem prosesini formüle ederken aynı çelik kalitesine ait TTT, CCT ve sertleşebilirlik eğrisine başvurabilirsiniz. Bu arada, eşit olmayan kimyasal bileşimin, kaba tanelerin ve diğer döküm kusurlarının etkisini de hesaba katmalıyız.


Büyük çelik dökümlerin ısıl işlemi için önlemler

Uygun sıcaklık ayarı.

Büyük hacim ve tonaj nedeniyle, büyük çelik dökümler, ısıl işlem sırasında büyük iç ve dış sıcaklık farkları ve stres oluşturur. Bu nedenle ısıtma ve soğutma hızına dikkat etmeliyiz. Bu, çelik dökümlerin sıcaklık farkını ve stresini büyük ölçüde azaltabilir.

Fırın gazının mükemmel sirkülasyonunu sağlamak için.

Ocak montajı yapılırken uygun yükseklikteki kornaya döküm yerleştirilmelidir. Kornanın yerleştirilmesi, fırın gazının mükemmel sirkülasyonunu sağlamalı ve dökümün deformasyonunu önlemelidir. Önemli büyük dökümler için, teknik gereksinimleri belirtmek ve harici bir termokupl çizilirken termokuplun yönünü belirtmek için fırın kurulumunun bir taslağı yapılmalıdır.

Isıl işlemden sonra stres rahatlaması gereklidir.

Büyük ölçekli dökümler (yüksek manganlı çelik hariç), ısıl işlem, kaynak onarımı, düzeltme, işleme ve kesme yükseltici beklemesinden sonra stresi azaltmalıdır.

Isıl işlemden sonra çok fazla kesime izin verilmez.


Yide döküm, 27 yıllık tecrübesi ile dökümün ısıl işleminde zengin deneyime sahiptir. Demir döküm, pirinç döküm veya çelik döküm ile ilgili herhangi bir sorununuz varsa veya Çin’de deneyimli bir döküm üreticisi arıyorsanız, lütfen daha fazla bilgi için bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *