Kum dökümün kalıplama yöntemleri esas olarak manuel kalıplama ve mekanik kalıplama içerir.Manuel kalıplama işlemi daha basit ve daha esnektir, ancak verimlilik daha düşüktür.Bu nedenle küçük parti ve seri üretim için daha uygundur.

Yide Casting size birkaç ana manuel kalıplama yöntemini (elle kalıplama) tanıtacaktır.

1. Bütün desen, iki kutu kalıplama

Döküm parçanın en büyük kesiti en üst konumda olduğunda bu konum bir ayırma yüzeyi olarak kullanılabilir ve aşağıdaki resimde gösterildiği gibi modeli bir bütün olarak yapabilirsiniz.

Tüm desen kum kalıbındadır, bu nedenle kalıp kutusunun uyumsuzluğu önlenebilir.Aynı zamanda daha yüksek boyutsal doğruluk garanti edilebilir.

2. İki parça kalıplama

Bu desenler iki ayrı parça olarak tasarlanabilir ve aşağıdaki şekilde stop civataları ile monte edilebilir.

Kalıplama yöntemi basit ve geniş bir uygulama alanına sahiptir.Ancak kum sandığı doğru bir şekilde sabitlenmezse uyumsuzluk meydana gelir ve dökümün doğruluğu etkilenir.Ayrıca ayırma çizgisi de yüzey kalitesini etkiler.

3. Kazı kum kalıplama

En büyük kesit son konumda olmadığında ve bu desenler iki parçaya sığmadığında, kazma kumu kalıplama kullanabilirsiniz.

Kalıplama yöntemi, işçilerin bir model oluşturmak için ayırma yüzeyini kazmasını gerektirir.İşlem zahmetlidir ve yüksek işlem becerileri gerektirir.Bu nedenle, yalnızca küçük döküm partilerinin üretimi için uygundur.

4. Ayrılabilir parçalı desenler

Döküm tarafı kalıbın çizimini etkiliyorsa, o zaman kalıp üzerine sabitlenmiş bazı sökülebilir parçalar yapabiliriz.Bu nedenle, şekillendirmeden sonra, önce kalıbın ana kısmını, ardından gevşek kısmı dışarı çekebiliriz.

Bu kalıplama yöntemi kumun çok sıkı olmasını gerektirir.Aksi takdirde ana kalıp çıkarıldığında gevşek parçalar yakındaki kum kalıplara zarar verebilir.Bu yöntem sadece az sayıda döküm üretimi için uygundur.

5. Süpürme kalıplama

Süpürme kalıplama, geleneksel desenleri değiştirmek için bir silecek bıçağı kullanır.Sıyırıcı, sabit mil ile birlikte dönebilir, böylece tasarlanmış bir şekle sahip yuvarlak bir kum kalıbı yapılabilir.

Bu kalıplama yöntemi, modelin maliyetini azaltabilir, ancak işlem daha fazla beceri gerektirir ve üretkenlik çok düşüktür.Ayrıca, dökümün şekli konusunda katı gereksinimler vardır.Bu yöntem genellikle eksenel simetrik dökümler üretmek için kullanılır. volanlar ve halkalar olarak.

6. Çok parçalı kalıplama

Üç parçalı kalıplama aynı zamanda bir döküm üretmek için üç veya daha fazla şişe (şişe) kullanan çok parçalı kalıplama olarak da adlandırılır.Dökümün iki ucunun enine kesiti orta konumdan daha büyükse, mümkün olmayacaktır. iki parça oluşturur Aşağıdaki, üç parçalı kalıplama yöntemiyle çentikli kasnak dökümünün kalıplama şemasıdır.

Bu yöntem, desenin üç veya daha fazla parçasının bir araya getirilmesini gerektirir.İki ayırma yüzeyi olacaktır.Kalıplama işlemi karmaşıktır, bu nedenle verimlilik düşüktür.Kum şişelerinin uyumsuzluğu daha olasıdır.Bu nedenle, sadece az sayıda döküm üretmek için uygundur.

Yide döküm üreticisi, ana ürünlerle 20.000 tonun üzerinde kil kum döküm ve ön kaplamalı kum döküm kapasitesi üretme kabiliyetine sahiptir: Otomobil Döküm, Kamyon Döküm, Dökme Demir İtfaiye Aracı, Dökme Demir Oyuncak Traktörler, Forklift Parçaları Döküm / El Kaldırma Döküm, Tarım Makinaları Döküm , İnşaat Sanayi Döküm, Pirinç Döküm, Bronz Döküm ve Eşanjörler.

Kum dökümleri hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz lütfen bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin!