Paslanmaz Çelik Döküm İşleminin Avantajları ve Dezavantajları

Paslanmaz Çelik Döküm İşleminin Avantajları ve Dezavantajları

Döküm endüstrisindeki herkes bir gerçeği biliyor. Yani paslanmaz çelik dökümün mekanik özellikleri dökme demirden daha yüksektir, ancak döküm performansı dökme demirden daha kötüdür. Paslanmaz çelik döküm, nispeten yüksek erime noktasına sahip hassas döküm veya hassas döküme aittir. Erimiş çelik, zayıf akışkanlık ve büyük büzülme oranı nedeniyle kolayca oksitlenir. Pratik açıdan paslanmaz çelik döküm, çeşitli tip ve alaşımların dökümü için uygundur.

Paslanmaz çelik döküm işleminin avantajları ve dezavantajları aşağıdaki gibidir:

İlk olarak, erimiş çeliğin zayıf likiditesi nedeniyle, soğuk kapatmayı ve yanlış çalışmayı önlemek için çelik dökümlerin et kalınlığı 8 mm’den az olmamalıdır. Dökme sisteminin yapısı basit olmaya çalışır ve kesit boyutu dökme demirden daha büyüktür. Kuru döküm veya sıcak döküm benimseyin ve döküm sıcaklığı uygun şekilde 1520-1600 ℃’ye yükseltilmelidir. Akışkanlık, büyük kızgınlık ile döküm sıcaklığı yüksek olduğundan iyileştirilebilir, bu nedenle sıvı uzun süre kalır.

Ancak döküm sıcaklığının çok yüksek olması iri taneler, sıcak çatlaklar, gözenekler ve kum yanması gibi kusurlara neden olur. Bu nedenle, küçük, ince duvarlı ve karmaşık dökümlerin döküm sıcaklığı +150 ℃ erime noktasında olmalıdır; ve büyük, kalın duvarlı döküm +100 ℃.

Paslanmaz çelik dökümlerde büzülme deliklerinin ve çatlakların oluşmasını önlemek için bu önlemleri almalıyız. 1. Et kalınlığını üniform hale getirmek ve keskin ve dik açılı yapılardan kaçınmak, 2. Kum kalıbına talaş ve kum çekirdeğine kok eklemek. 3. Kum kalıbının ve çekirdeğin deforme olabilirliğini ve geçirgenliğini değiştirmek için içi boş kum çekirdeği ve yağlı kum çekirdeği benimsemek.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *