iron casting part

Sfero Dökümlerin Kışın Patlaması Nasıl Önlenir

Sfero Dökümlerin Kışın Patlaması Nasıl Önlenir

Sfero dökümlerin kalitesi genellikle küreselleşme oranı ile değerlendirilir.

Grafit ne kadar yuvarlak, ince ve eşit dağılmışsa metal matris üzerindeki ayırma etkisi o kadar küçük olur. Ve neden olduğu stres konsantrasyonu ne kadar küçük olursa, sfero dökümün performansı o kadar iyi olur. Sfero dökümlerin proses kalite kontrolü çok önemlidir. Erimiş demiri aşılamak ve küreselleştirmek, fırın öncesi testi yapmak ve bileşimi sıkı bir şekilde kontrol etmek gereklidir. Bu arada, erimiş demirin ağırlığına göre uygun aşılayıcılar ve nodülizerler ekleyin. Aynı zamanda, her bir erimiş demir kepçesinin dökme süresini kesinlikle kontrol edin. Böylece dökümün sonraki aşamalarında grafit çürümesini önlemek için.

Sfero dökümler, kabul kriteri olarak mekanik özelliklere dayanmaktadır. Dökümden sonra, performans testleri için numune alınması, dökümlerin kalite sorunları olup olmadığını hemen anlayabilir. Sorunlar arasında aşılama, zayıf küreselleşme veya grafit düşüşü sayılabilir. Ayrıca kış, döküm kalitesi sorunlarının sıklıkla yaşandığı bir mevsimdir. Düşük ortam sıcaklığı, erimiş demirin çok hızlı soğumasına neden olur. Bu, aşırı soğutulmuş grafit veya aşırı perlit ile sonuçlanacaktır. Bu nedenle kışın erimiş demiri döktükten sonra dökümün ısı korumasına dikkat etmeliyiz.

Şimdi sfero dökümün kışın patlamasının nasıl önleneceğini detaylı olarak anlatayım.

Sfero döküm parçaların matris yapısı esas olarak ferrit ve perlit ve az miktarda sementit ve fosfor ötektik içerir. Daha fazla ferrit içerikli ve daha az perlit içerikli dökümler iyi tokluğa ve düşük mukavemete sahiptir. Aksi takdirde, dökümler yüksek mukavemete ve zayıf tokluğa sahiptir.

Birçok ekipman ve nesne de kışa karşı dayanıklıdır ve sfero dökümler de tipiktir. Kışın sfero dökümleri tehdit eden nedir? Aslında asıl sorun sfero parçaların düşük sıcaklıklı bir ortamda patlamasıdır. Kışın sıcaklık kesinlikle daha düşük olacaktır, ancak bu, sfero döküm parçaların performansını etkilemeyecektir. Temel olarak nesnenin özel bileşimi nedeniyle hem iyi tokluğa hem de çelik mukavemetine sahiptir. Bu nedenle uzama açısından da idealdir ve düşük sıcaklıklarda dahi normal şekilde çalışabilir.

Bununla birlikte, sfero döküm parçalardaki akışkan ortam, düşük sıcaklık tehdidine dayanamayacaktır. Ve bu şartlar altında dökümler patlayabilir. Bu tür sorunlardan kaçınmak için, sıvının kritik noktası nispeten düşükse, uygun şekilde biraz antifriz ekleyebiliriz. Veya sfero dökümler için uygun ısı koruma işlemini uygulayın. Bu önlemler etkilidir.

Sorunu kaynağında çözmek istiyorsanız baştan düşük sıcaklıkta donma önleyici malzeme daha iyi olan sfero malzemeyi de tercih edebilirsiniz. Ancak teknik süreç için gerekli şartlar ve koşullar çok ağırdır. Ancak yatırım maliyeti nispeten yüksek olacaktır. Bu nedenle, bu dikkatlice düşünülmelidir.

Yide döküm, 27 yıllık tecrübesi ile Çin’de lider bir döküm dökümhanesidir ve en yüksek miktarda sfero döküm üretmektedir. Döküm demirlerimizle ilgileniyorsanız, döküm hakkında daha fazla bilgi için lütfen bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *