Dökme Demir Dişli Dökümleri

Dökme demir malzemelerin birçok uygulaması vardır, bunlardan biri çok yaygın olan açık şanzıman dişlilerinin imalatıdır.

Gri dökme demir, çalışma sırasında belirli bir yağlama etkisi yapabilen ve sürtünmeyi büyük ölçüde azaltabilen grafit malzemeye sahiptir.Aynı zamanda gri dökme demir, düşük maliyetli ve iyi işleme performansına sahiptir.Bu nedenle, dişli üretiminde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Gri döküm dişliler genellikle düşük yük taşıma kapasitesi, düşük iletim hızı ve düşük darbe dayanımı ile dişli sistem yapılarında kullanılır.Ama kompakt bir tasarıma sahiptir.Kapalı tahrik sistemlerinde kullanılabilen sfero döküm dişliler de vardır.

Sfero döküm iyi kapsamlı mekanik özelliklere, iyi proses performansına ve düşük fiyata sahiptir.Bu, dişli üretimi için mükemmel bir malzeme olduğu anlamına gelir.Şu anda, otomobillerde, traktörlerde, tarım makinelerinde, makinelerde kullanılan sfero dişlilerin birçok uygulama örneği vardır. Ayrıca otomobil arka aks spiral konik dişlileri, traktör şanzıman dişlileri vb.

Dökme demir dişlilerin aşınma direnci için daha yüksek gereksinimleri vardır.Bu nedenle yüzey su verme işlemi gereklidir.Dökme demir dişlilerin kapsamlı performansını sağlamak için bu çok önemlidir.