Dökme demir volan ayrıca kaset dişlileri, uçan tekerlek, Freewheel olarak da bilinir.

Dökme demir volan genellikle gri dökme demir HT250’den (ASTM NO.35, GG25, ISO250) ve sünek demirden QT500-7’den (ASTM NO.70-50-05, GGG50, ISO500-7), QT450-10’dan (ASTM) yapılır. NO.65-45) -12, GGG40, ISO450-10.45 No.lu çelikten imal edilen volanlar uluslararası alanda da kullanılmaktadır.

Dökümhanemizde bir çok volan çeşidi üretilmektedir.Yani volan dökümhanemizin ana ürünlerinden biridir.Yüksek talep ve katı gereksinimlerden dolayı volan genellikle otomatik kalıplama hatlarında üretilmektedir.Ayrıca volan çok yüksek volan kullanmak zorundadır. – İyi dayanıklılık ve hassasiyet elde etmek için kaliteli dökme demir malzemeler.

iron casting flywheelcast iron flywheel

Volan, büyük bir atalet momentine sahip disk şeklinde bir parçadır.İşlevi bir enerji depolama gibidir.Dört zamanlı bir motor için iş, dört piston vuruşunda bir yapılır.Bu, yalnızca güç vuruşunun çalıştığı anlamına gelir ve egzoz, emme ve sıkıştırma strokları işi tüketir.Bu nedenle, krank milinin tork çıkışı periyodik olarak değişir ve krank mili hızı da kararsızdır.Bu durumu iyileştirmek için krank milinin arka ucuna bir volan takmamız gerekir. .

Volanın işlevi

1) Motoru otomobil şanzıman sistemine bağlamak için volana bir debriyaj takın.

2) Motorun çalıştırılmasını kolaylaştırmak için marşa bağlı bir halka dişli takılıdır.

3) Diğer strokların direncinin üstesinden gelmek için volan, motorun çalışma strokunun enerjisinin bir kısmını depolar, böylece krank mili eşit şekilde dönebilir.

flywheel cast iron flywheel