Kum dökümünde kullanılan dış kum kalıpları, kumda kullanılan bağlayıcıya ve mukavemetini oluşturma şekline göre kil yaş kum, kil kuru kum ve kimyasal sertleştirilmiş kum olmak üzere üç tipe ayrılır.

Bu sefer kısaca Yide Döküm yaş kum döküm işleminin avantaj ve dezavantajlarından bahsedeceğim.Döküm alıcılarının özelliklerini anlamalarına yardımcı olmayı umuyorum.

sand casting molding from Yide casting

sand casting molding from Yide casting

Avantajlar:

Çin’de yaş kum döküm işlemi çok yaygındır.Döküm işlemindeki avantajlarından dolayı hemen hemen tüm demir dökümhaneleri bu işlem ile demir döküm üretebilmektedir.

1. Basit üretim süreci

Buna karşılık yaş kum dökümlerin üretim süreci çok basittir ve bu nedenle kullanımı kolaydır.Bu malzemeler basit ve kullanımı kolaydır.

2. Daha düşük üretim maliyeti

Malzemesi basit ve fiyatı nispeten düşük olduğu için yaş kum dökümlerin üretim maliyeti düşüktür.Bu nedenle yaş kum dökümleri reçineli kum dökümlere ve kabuk kalıp dökümlerine göre daha ucuzdur.Güncel dökme demir fiyatlarına gelince, Yide’yi ziyaret edebilirsiniz. Casting’in web sitesi.

3. Daha yüksek verimlilik

Yaş kum döküm işlemi çok yüksek verimlilik sağlayabilir Yaş kumdan yapılan zemin kalıbı dökümleri günde 100 ila 200 kum kutusu dökümü, örneğin günde yaklaşık 100 ila 2000 parça üretebilir.Yaş kum otomatik şekillendirme işlemi 20 ton üretebilir günlük döküm sayısı.

Ayrıca yaş kum döküm işlemi, birim ağırlığı birkaç yüz gramdan birkaç tona kadar olan dökümler üretebilir.

clay sand castle cast

clay sand castle cast

Dezavantajları:

Yaş kum dökümü yukarıdaki avantajların çoğuna sahip olmasına rağmen, işleminin dezavantajları kaçınılmazdır.

1. Daha fazla döküm hatası

Yaş kum kalıp yumuşak bir kalıptır, reçine kum kalıp ve kabuk kalıplama kadar sert değildir.Bu nedenle kum cürufu, kum delikleri, gözenekler ve büzülme gibi döküm kusurları daha fazladır.

2. Pürüzlü yüzey kalitesi

Yaş kum döküm işlemi boyunca döküm yüzeyi çok pürüzlüdür.Demir dökümhanesi çok ince yaş kum kullanırsa, pürüzlü yüzey daha iyi olacaktır.Ancak, Çin’de çok az dökümhane çok ince yaş kum kullanır.

3. Zayıf döküm boyutu

Yaş kumun büyük büzülme oranı nedeniyle, kalıbın boyutu kalıplama ve soğutma sırasında büyük ölçüde değişecektir.Bu nedenle, yaş kum döküm işlemi daha büyük boyut toleransları ile sonuçlanacaktır.Genellikle, dökümlerin boyut toleransına CT10’dan ulaşabilir. CT12.

4. Kararsız döküm kalitesi

Sıcaklığın yaş kum döküm işleminin döküm kalitesi üzerinde belirli bir etkisi vardır.Bu nedenle, demir dökümhanesi soğuk kış aylarında iyi bir sıcaklık sağlamalıdır.Ayrıca, manuel bir zemin kalıplama olarak, işçilerin becerileri bir anahtara sahip olacaktır. döküm kalitesine etkisi.