Döküm şişesi, Kalıplama şişesi, Kum kutusu, Kalıp kutusu

Döküm şişesi, Kalıplama şişesi, Kum kutusu, Kalıp kutusu

Döküm şişesi ayrıca kalıplama şişesi, kum kutusu veya kalıplama kutusu olarak da adlandırılır. Kum döküm üretiminde vazgeçilmez bir araçtır. Aynı zamanda döküm sürecinde de önemli bir rol oynar. Uygun bir kum kutusu, döküm kalitesini iyileştirebilir ve kalıplama kumu tüketimini azaltabilir, böylece üretim maliyetlerini azaltabilir.

Döküm şişeleri genellikle çelik plakaların kaynaklanmasıyla yapılır. Ancak kum döküm işlemi ile de yapılabilir. Başka bir deyişle, kum kutusunun kendisi de bir kum dökümü olabilir. Otomatik kalıplama hattı için döküm şişesi sabit bir boyuta sahiptir. FBO 3 otomatik kalıplama hattını örnek alacak olursak, muflanın boyutu 508*610mm olmalıdır.

Eğer demir dökümhanesi uygun bir döküm mataraya sahip değilse, o zaman üretim için bazı döküm matara yapmaları gerekecektir. Sandbox’ların pek çok türü ve boyutu vardır. Küçük şişe, küçük metal dökümlerin üretimi için uygundur ve büyük şişe, büyük dökümler için uygundur. Şekilleri arasında daireler ve kareler bulunur. Bazen, kalıp kumunu sabitlemek için bazı takviye nervürleri içeride kaynaklanır. Döküm işlemi sırasında, tüm tasarımların üretime uygun olarak düşünülmesi gerekir. Ancak otomatik kalıplama hattının şişesi değiştirilemez. Sadece manuel kalıplama ve reçine kum kalıplama işlemleri için kullanılan ambalaj kutuları kullanılabilir.

Genel olarak, demir dökümhanesinin üretimi hızlandırmasını istemiyorsanız, döküm alıcısının kum kutusunun üretim maliyetini karşılaması gerekmez. Daha fazla şişe, üretkenliği büyük ölçüde artırabilir.

Yide Machinery döküm fabrikası, araçlar, arabalar, kamyonlar, traktörler, pulluk noktaları vb. için demir döküm parçaları üretmek için FBO otomatik kalıplama hattını kullanır. Aşağıdakiler, Yide Casting’in bazı döküm şişeleridir.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *