Surface Finish Measuring for iron casting plate

İşleme Yüzey İşlem Tablosu

İşleme Yüzey İşlem Tablosu

Yüzey işleme

İşleme yüzey kalitesi ayrıca yüzey pürüzlülüğü olarak da adlandırılır. İşlenen yüzeyin küçük boşlukları ve küçük tepe noktalarının ve vadilerin düzensizliğini ifade eder. İki tepesi veya çukuru arasındaki mesafe çok küçüktür (1 mm’nin altında), bu da mikroskobik bir geometrik şekil hatasıdır. Yüzey pürüzlülüğü ne kadar küçük olursa, yüzey o kadar pürüzsüz olur.

Yüzey pürüzlülüğü genellikle kullanılan işleme yöntemi ile oluşturulur. Aynı zamanda başka faktörler de var. Örneğin, işleme sırasında takım ile parçanın yüzeyi arasındaki sürtünme, talaşlar ayrıldığında yüzey tabakası metalinin plastik deformasyonu ve işlem sistemindeki yüksek frekanslı titreşim. İşleme yöntemleri ve iş parçası malzemelerinin farklılığından dolayı işlenen yüzeyde kalan izlerin derinliği, yoğunluğu, şekli ve dokusu farklıdır.

Yüzey pürüzlülüğü, mekanik parçaların uyum özellikleri, aşınma direnci, yorulma mukavemeti, temas sertliği, titreşim ve gürültüsü ile yakından ilişkilidir. Ve mekanik ürünlerin hizmet ömrü ve güvenilirliği üzerinde önemli bir etkisi vardır. Uluslararası standartlara göre etiketleme için Ra kullanıyoruz.

Ölçüm yöntemleri

1. Karşılaştırmalı yöntem

Karşılaştırmalı yöntemin ölçülmesi ve atölyede yerinde ölçüm yapılması kolaydır. Bu yöntem, orta veya pürüzlü yüzeylerde ölçüm için uygundur. Kısaca yöntem, değeri belirlemek için ölçülen yüzeyi belirli bir değerle işaretlenmiş bir pürüzlülük modeli ile karşılaştırmaktır. Karşılaştırma için kullanılabilecek yöntemler aşağıdaki gibidir. 1. Ra>1.6μm olduğunda görsel inceleme kullanın. 2. Ra1.6~Ra0.4μm olduğunda bir büyüteç kullanın. 3. Ra<0,4μm olduğunda bir karşılaştırma mikroskobu kullanın.

Karşılaştırma yapılırken numunenin işleme yöntemi, dokusu, yönü ve malzemesi test edilen parçanın yüzeyi ile aynı olmalıdır.

2. Kalem yöntemi

Ölçülen yüzey boyunca yavaşça kaydırmak için yaklaşık 2 mikronluk bir uç eğrilik yarıçapına sahip bir elmas kalem kullanın. Elmas kalemin yukarı ve aşağı yer değiştirmesi, bir elektrik uzunluk sensörü tarafından bir elektrik sinyaline dönüştürülür. Amplifikasyon, filtreleme ve hesaplamadan sonra görüntüleme aleti pürüzlü yüzey derecesi değerini gösterir. Ölçülen bölümün profil eğrisini kaydetmek için kaydediciyi de kullanabiliriz.

Genellikle sadece yüzey pürüzlülük değerini gösterebilen ölçme aletine yüzey pürüzlülüğü ölçme aleti denir. Ve aynı anda yüzey profil eğrisini kaydedebilen yüzey pürüzlülük profilleyici. Bu iki ölçüm aracında, konturun aritmetik ortalama sapmasını Ra, mikroskobik eşitsizliğin on noktalı yüksekliğini Rz, konturun maksimum yüksekliğini Ry ve diğer çeşitli değerlendirme parametrelerini otomatik olarak hesaplayabilen elektronik hesaplama devreleri veya elektronik bilgisayarlar bulunur. Ölçüm verimi yeterince yüksektir ve 0.025~6.3 mikron Ra ile yüzey pürüzlülüğünü ölçmek için uygundur.

Surface Finish Measuring for iron casting plate

Demir döküm plaka için Yüzey İşlem Ölçme

3. Işık bölümü

Çift tüplü mikroskop, Ry ve Rz parametrelerini değerlendirmek için kullanılabilen yüzey pürüzlülüğünü ölçer ve ölçüm aralığı 0,5-50’dir.

4. Girişim yöntemi

Ölçülen yüzeyin şekil hatasını girişim saçak desenleri olarak görüntülemek için ışık dalgası girişimi ilkesini kullanın (düz kristal, lazer uzunluk ölçüm teknolojisine bakın). Bu arada, bu girişim saçaklarının mikroskobik kısmını büyütmek için yüksek büyütmeli (500 kata kadar) bir mikroskop kullanın. Ölçülen yüzey pürüzlülüğünü elde etmek için ölçüm yapın. Bu yöntemi kullanan yüzey pürüzlülüğü ölçüm aracı girişim mikroskobudur. Ayrıca bu yöntem, 0.025 ila 0.8 mikron Rz ve Ry ile yüzey pürüzlülüğünü ölçmek için uygundur.

 

İlgili bilgiler hakkında daha fazla bilgiye ihtiyacınız varsa, lütfen web sitemize dikkat edin.

Yide döküm, 27 yıllık tecrübesi ile Çin’de lider bir döküm dökümhanesidir ve en yüksek miktarda sfero döküm üretmektedir. Döküm bağlantımızla ilgileniyorsanız, lütfen bize bir çizim dosyası gönderin ve bir fiyat teklifi almaktan çekinmeyin.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *