Dökümhane Kum Döküm Maliyetini Etkileyen Faktörler

Dökümhane Kum Döküm Maliyetini Etkileyen Faktörler

Kum döküm maliyetini etkileyen birçok faktör vardır. Burada, ana faktörlerden bazılarını listeledik ve bu bilgilerin döküm müşterilerimize yardımcı olabileceğini umuyoruz.

1. Pik demir ve hurda çelik maliyeti

Pik demir ve hurda çelik, dökme demir ve dökme çeliğin ana malzemesidir, bu nedenle fiyatları kum döküm maliyetini doğrudan etkileyecektir.

2. Alaşım maliyeti

Döküm parçalarınıza krom, nikel, bakır ve molibden gibi alaşımlar eklemeniz gerekiyorsa, fiyatları normal metal kalitelerinden daha pahalı olacaktır.

3. Döküm süreci

Farklı döküm süreçleri, dökümlerin maliyetini büyük ölçüde etkileyecektir. En ucuzu kalıplama kumu döküm işlemidir, daha sonra reçine kumu dökümü daha pahalıdır ve önceden kaplanmış reçine kumu döküm işlemi (örneğin sıcak kabuk ve maça kalıplama işlemi) en pahalı işlem olacaktır.

4. Reçine maliyeti

Reçine kumu ve önceden kaplanmış reçine kumu ile döküm işlemine gelince, reçine fiyatı döküm maliyetini etkiler, ancak kum döküm işlemini etkilemez.

5. Dökümün boyutu ve ağırlığı

1 kg’ın altındaki küçük dökümlerde ise, daha fazla üretim süresine ve taşlama işlerine yol açacağından, kg başına fiyat büyük dökümlere göre çok daha pahalı olacaktır.

6. Kum çekirdeği

Döküm parçalarınızın üretimde kum maça kullanması gerekiyorsa, maliyeti kum maçasız olana göre daha yüksek olacaktır. Bunun nedeni, kum maçalarının ayrı olarak üretilmesinin gerekmesidir.

7. diğer faktörler

Ek olarak, başka birçok faktör var. Yıllık talep daha büyükse, fiyatları düşecektir. Daha basit kum dökümleri daha ucuz olacaktır. Malzeme kaliteleri, zor üretimi ve ısıl işlemi etkileyecektir, bu nedenle daha yüksek dereceli malzemeler daha pahalıdır. Yüzey kalitesi ve döküm kusurlarını özetleyen daha yüksek gereksinimler, hurda oranı nedeniyle daha yüksek üretim maliyetlerine yol açacaktır. Ayrıca işleme maliyetleri, boyama ve paketleme maliyetleri gibi başka faktörler de vardır.

Bu nedenle kum döküm maliyetini etkileyen birçok faktör vardır. Bu nedenle, maliyetini yalnızca bir hesaplama formülü ile tahmin etmek yanlıştır. Bu dökümhane, üretim tecrübesine ve mevcut malzeme ve işçilik fiyatlarına dayalı olarak bu faktörleri dikkate almalıdır.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *