Forklift Hidrolik Sistem Arızasının Teşhis Yöntemi

Forklift Hidrolik Sistem Arızasının Teşhis Yöntemi

Hidrolik sistem, manuel hidrolik forkliftin çekirdeğidir. Bu şekilde günlük kullanımda bir arıza varsa nasıl kontrol edip teşhis etmemiz gerekir. Bugün size üç temel yöntemi tanıtacağım.

1. Görsel inceleme yöntemi

Nispeten basit bazı arızalar için görme, el modeli, kulak duyma ve koku alma yoluyla parçaları inceleyebiliriz.

Örneğin, görsel inceleme çatlak, yağ sızıntısı, gevşeme ve deformasyon gibi hataları bulabilir. Parçaların zamanında onarılabilmesi veya değiştirilebilmesi için. Yağ borularını (özellikle kauçuk boruları) elle tutmak, basınçlı yağ içinden akarken titreşim olacaktır; ancak yağ akışı olmadığında veya basınç çok düşük olduğunda böyle bir durum yoktur.

Ek olarak, mekanik şanzıman parçalarına sahip hidrolik bileşenlerin yağlanmasının iyi olup olmadığına karar vermek için elle dokunma da kullanılabilir.

Bileşen muhafazasının sıcaklık değişimini ellerinizle hissedin. Bileşen muhafazası aşırı ısınırsa, yağlamanın zayıf olduğu anlamına gelir. Kulak dinleme, arıza noktasını ve hasarın derecesini belirleyebilir.

Örneğin, hidrolik pompa emmesi, taşma valfinin açılması ve bileşen çıkışı, su çarpması veya “su darbesi sesi” gibi anormal sesler üretecektir. Aşırı ısınma, zayıf yağlama ve kavitasyon nedeniyle bazı parçalar tuhaf kokular yayacaktır. Bu durumda burun çekmeyi kullanabiliriz.

 

2. Değiştirme teşhisi

Bu yöntemi, bakım yerinde teşhis ekipmanı eksikliği olduğunda veya bileşenlerin daha hassas ve demontaj için uygun olmadığı durumlarda kullanabiliriz. İlk olarak, hatalı çalıştığından şüphelenilen bileşeni kaldırın.

İkinci olarak, test için makinede normal olarak çalışan aynı modelin yeni bir bileşeniyle veya başka bir bileşenle değiştirin.

Ardından arızanın giderilip giderilemeyeceğine bakılarak teşhis konulabilir. Bu yöntem yapı, yerinde bileşen depolama veya sökme zorluğu ve diğer faktörler tarafından sınırlandırılmış olsa da.

Ayrıca, çalıştırması zahmetli olabilir. Ancak, denge valfleri, taşma valfleri ve tek yönlü valfler gibi küçük boyutlu ve sökülmesi kolay bileşenler için bu yöntemin kullanılması uygundur.

Değiştirme tanı yöntemi, kör sökme nedeniyle hidrolik bileşenlerin performans düşüşünü önleyebilir.

Yukarıdaki arızalar için bu yöntemi kullanmazsanız ve şüpheli ana emniyet valfini direkt olarak söküp sökünüz. Herhangi bir sorun yoksa, yeniden kurulumdan sonra performansı etkilenebilir.

3. Enstrüman muayene yöntemi

Alet inceleme yöntemi, hidrolik sistemin her bir parçasının basıncını, akışını ve yağ sıcaklığını ölçerek sistemdeki arızayı yargılamaktır.

Genel olarak yerinde incelemelerde, hidrolik sistem arızası, genellikle tespit edilmesi kolay olan yetersiz basınç olarak kendini gösterir. Akışın tespiti daha zor olsa da. Akışın boyutu, yalnızca aktüatörün hızıyla kabaca değerlendirilebilir. Bu nedenle, saha içi testler, sistem basıncını tespit etmek için daha fazla yöntem kullanabiliriz.

Yide döküm, 27 yıllık tecrübesi ile Çin’de lider bir döküm dökümhanesidir ve en yüksek miktarda forklift parçaları üretmektedir. Döküm bağlantımızla ilgileniyorsanız, lütfen bize bir çizim dosyası gönderin ve bir fiyat teklifi almaktan çekinmeyin.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *