Brinell Sertliğine Giriş

Brinell Sertliğine Giriş

Brinell sertliği, bir malzemenin sertliğini gösteren bir standarttır. Brinell sertlik test cihazı ile ölçülmüştür. İlk olarak İsveçli J.A. Brinell, Brinell sertliği olarak adlandırılır.

Belirli bir P yükü ile test edilecek metal malzemenin yüzeyine D çapında sertleştirilmiş bir çelik bilye bastırın. Daha sonra yükü bir süre tuttuktan sonra kaldırın. P yükünün girintinin yüzey alanı F’ye oranı, HB olarak gösterilen Brinell sertlik değeridir.

Brinell sertliğine giriş

Brinell sertliği (HB) genellikle malzeme yumuşak olduğunda kullanılır. Örneğin, demir dışı metaller, çelik ısıl işlemden önce veya tavlamadan sonra.

HB, belirli bir test yükü ile test edilecek metalin yüzeyine belirli bir çapta sertleştirilmiş bir çelik bilye veya semente karbür bilyenin preslenmesi anlamına gelir. Belirli bir süre saklayın, ardından boşaltın ve test edilen yüzeydeki girintinin çapını ölçün.

 

Brinell Hardness Tester

Brinell Sertlik Test Cihazı

sertlik aralığı

Brinell sertlik aralığı 8~650HBW’dir.

Özellikleri

Genel olarak konuşursak, HB değeri ne kadar küçükse, malzeme o kadar yumuşak ve girinti çapı o kadar büyük olur. Tersine, HB değeri ne kadar büyük olursa, malzeme o kadar sert olur ve girinti çapı o kadar küçük olur.

HB ölçümünün avantajı, yüksek ölçüm doğruluğuna, geniş girinti alanına sahip olmasıdır. Böylece malzemenin ortalama sertliğini daha geniş bir aralıkta yansıtabilir. Ölçülen sertlik değeri de daha doğrudur ve veriler tekrarlanabilir.

sembol

Brinell sertliğinin sembolü HBS veya HBW ile temsil edilir.

HBS, girinti ucunun, yumuşak çelik, gri dökme demir ve demir dışı metaller gibi Brinell sertlik değeri 450’nin altında olan malzemeleri belirlemek için kullanılan sertleştirilmiş bir çelik bilye olduğu anlamına gelir.

HBW, girintinin sinterlenmiş karbür olduğunu belirtir ve Brinell sertlik değeri 650’nin altında olan malzemeleri belirlemek için kullanılır.

Brinell Sertlik Testi Öngörüsü

Brinell sertliği nasıl ifade edilir

HBS veya HBW’den önceki sayı sertlik değeridir ve aşağıdaki sayılar sırayla test koşullarını belirtmek için kullanılır:

①İnter küresinin çapı;

②Test yükü;

③Test yükünün muhafaza edildiği süre (10~15s işaretlenmemiştir).

Örneğin 170HBS10/1000/30, 10 mm çapında bir çelik bilyenin kullanıldığı anlamına gelir. 9807 N (1000 kgf) test yükü altında, 30 saniye tutulduğunda ölçülen Brinell sertlik değeri 170’tir.

530HBW5/750, 7355N (750kgf) test yükü altında 5 mm çapında semente karbür bilye kullanılması anlamına gelir, 10-15 saniye muhafaza edildiğinde ölçülen Brinell sertlik değeri 530’dur.

Başvuru

HB ölçüm yöntemi, dökme demir, demir dışı alaşımlar, çeşitli tavlanmış ve temperlenmiş çelikler için uygundur. Çok sert, çok küçük, çok ince ve yüzeyinde büyük girintiler olmasına izin verilmeyen numuneleri veya iş parçalarını ölçmek uygun değildir.

Yide döküm, 28 yıldır döküm demir konusunda uzmanlaşmış deneyimli bir döküm tedarikçisidir, döküm demir parçalarını çizim dosyanıza ve gereksinimlerinize göre üretebilir. Bir döküm üreticisi arıyorsanız, daha fazla bilgi için lütfen bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. Daha fazla bilgi için fabrikamızı ziyaret edebilirsiniz.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *