Demir bazlı kaplamalı kum dökümün kısa tanıtımı

Demir bazlı kaplamalı kum dökümün kısa tanıtımı

Demir esaslı kaplamalı kum döküm bir döküm üretim teknolojisidir. 1970’lerde Çinli dökümhane işçileri, yerli ve yabancı dökümhane meslektaşlarının araştırmasına dayanan ve Çin’in ulusal koşullarıyla birlikte özel bir döküm teknolojisi yöntemi geliştirdi. Kum döküm, kayıp mum döküm, V-şekilli döküm, kalıcı kalıba döküm, kabuk kalıba döküm, parafin döküm, seramik döküm, çelik bilye döküm ve diğer döküm yöntemlerinden farklıdır. Bu yöntem, bir metal model ve kum kutusu demir kalıp olarak döküm şekline yakın olan dökme demir boşluğu kullanır. Daha sonra, yakın şekilli demir kalıp, bir döküme dökmek için bir kalıp oluşturmak üzere 6-10 mm’lik bir kaplanmış kum tabakası ile kaplanır.

Demir bazlı kaplamalı kum döküm işlemi şunları içerir:

Makine modelleme-kutuyu kontrol etme ve kapatma-ladin kabını kilit kutusuna yerleştirme-döküm-kum temizleme-modelleme-dökme-paket açma.

Demir esaslı kaplamalı kum dökümün özellikleri:

1. Kum döküm özelliklerine sahip olmak

Diğer bir deyişle, kum kalıbın deformasyon olmadan toplam mukavemetini yüksek yapan sert bir kum kalıp kabuğuna sahip olmak. Aynı zamanda geniş adaptasyon kabiliyetine, dökümlerin kolay kalıptan çıkarılmasına, güvenilir konumlandırmaya ve yüksek hassasiyete sahiptir.

2. Kaplamalı kum kabuk döküm özelliklerine sahip olmak.

Modelleme rahat ve hızlıdır. Döküm kum kalıbı ne olursa olsun, kalıplama iki veya üç dakika içerisinde tamamlanabilmektedir. Kalıbın kum yoğunluğu ve yüzey sertliği ekipman tarafından garanti edilir ve her zaman tutarlıdır. Ve herhangi bir boya uygulamanıza gerek yoktur. Düzgün döküm elde edilir ve dökümün şekli ve boyutsal doğruluğu iyileştirilir.

3. Metal kalıba döküm özelliklerine sahip olmak.

Demir kalıp, erimiş metalin kristalizasyon işlemi sırasında bariz bir soğutma etkisine sahiptir. Bu, dökümün tane boyutunu iyileştirebilir ve böylece dökümün genel mukavemetini iyileştirebilir. Kum lastiklerinin varlığı, metal kalıp dökümünün eksikliklerini önler. Dökümler beyaz delikler üretmeyecektir. Demir dökümler için ısıl işlem görmeden döküm halinde çeşitli malzemeler üretebilir.

4. Yüksek hassasiyet

Demir kalıp ve ince kum lastiğinden oluşan kalıp yüksek rijitliğe, küçük deformasyona ve kilitlendikten sonra hızlı soğumaya sahiptir. Bu arada elde edilen döküm, yüksek boyutsal hassasiyete, küçük işleme payına ve kompakt yapıya sahiptir. Özellikle sfero üretimi için uygundur. Aynı zamanda, yöntem, kendi kendine beslemek için sfero dökümün grafitizasyon genişlemesini kullanır ve daha az ve yükselticisiz dökümler üretir. Böylece yüksek kaliteli dökümler elde etmek. Demir kalıp hızla soğuduğundan, yüksek dereceli perlit alt tabakaların üretimi için etkilidir. Çubuk ve şaft dökümleri özellikle avantajlıdır.

5. Yüksek sertlik

Normal şartlar altında, demir esaslı kaplamalı kum döküm ile üretilen dökümlerin sertliği, sıradan döküm yöntemleri ile üretilenlerden yaklaşık 20 HB birim daha yüksektir.

6. Düşük yatırım

Dökme demir kalıbın atık ısısının geri dönüşümle üretilen kaplanmış kumu katılaştırmak için kullanılması sadece elektrik tüketimini azaltmakla kalmaz, aynı zamanda döküm işlemi de kapalı çevrim üretim durumu sunar. Bu arada, üretim alanı küçüktür, kum arıtma ekipmanı gerektirmez, düşük yatırım ve hızlı sonuçlar.

7. Kalıbın yeniden kullanımı

Demir kalıbın soğuması nedeniyle kalıplama kumu aşırı ısınmayacaktır. Sadece kalıp kumu yeniden kullanılabilir değil, aynı zamanda dökme işlemi sırasında kavrulma nedeniyle kalıp kumu (kuvars kumu) faz değişimine uğrar ve kumun termal genleşme katsayısı 15’ten 5’e düşer. Üretim sürecinde üretilen eski kum da döngüsel ekonominin gelişimine paralel olarak geri dönüştürülebilir.

8. Düşük ret oranı

Demir bazlı kaplamalı kum dökümü, özellikle orta ve küçük dökümlerin büyük partilerinin üretimi için uygundur. Birkaç değiştirme varsa, genel reddetme oranı yaklaşık %3’e düşürülebilir.

9. Uzun hizmet ömrü

Kum kaplı demir kalıplı demir kalıbın hizmet ömrü 10.000 kattan fazla ulaşabilir. Bununla birlikte, uzun süreli tekrarlanan termal genleşme ve büzülmenin ve döküm ortamının etkisi altında ek bakım gereklidir.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *