What Is Iron Casting?

Demir Döküm Nedir?

Demir Döküm Nedir?

Gri demir, en yaygın demir döküm türüdür. Özellikleri iyidir, bu da onu çok çeşitli uygulamalar için tercih edilen malzeme haline getirir. Özellikleri arasında yüksek sertlik, çekme mukavemeti, basınç mukavemeti, yorulma mukavemeti ve korozyona karşı direnç bulunur. Bu tip demir döküm oldukça çok yönlü olmakla birlikte, dezavantajları arasında düşük çekme mukavemeti ve düşük uzama sayılabilir. Yüksek çekme mukavemeti gerektiren uygulamalar için mükemmel bir seçimdir.

Yide Casting, kesit boyutları dört inç’e kadar olan orta ve ağır dökümler üretir. Test çubuğu boyutlarının tamamını döken tek demir dökümhanesidir. Aşılanmış demirler, temel demir çubuklardan daha güçlüdür ve daha büyük bir gerilme mukavemeti değerleri dağılımına sahiptir. Bu dökümhanedeki altı inç çapındaki bir bölüm, SAE çizgisinin altındaki çekme mukavemeti değerlerini gösterir. Bu malzeme üzerindeki gerilme mukavemeti verileri, 6 inçlik pediatrik bölümlerin orta kısmına dayanmaktadır.

Gri demir, çatlaklara karşı oldukça dayanıklıdır. Mekanik özellikleri, grafit yüzdesi ve karbon eşdeğeri değeri ile ilgilidir. Gri demirin çekme dayanımında soğuma hızı ve ötektik katılaşma aralığı önemli bir rol oynar. Kesit boyutu çekme mukavemetini etkiler. ASTM Spesifikasyonu A 48, test çubuğunun seçimini gerektirir. Gri metalin uzama değeri 0,5’ten azsa, daha güçlü olacaktır. Arıza bölümü mümkün olduğunca büyük olmalıdır.

What Is Iron Casting?

Bir demir döküm dökümhanesi seçerken, sfero dökümü gri demirden ayrı olarak işleyen birini seçmek önemlidir. Birincisi, sünek olandan daha dövülebilir ve dayanıklıdır. Bununla birlikte, bazı dökümhaneler aynı şarj malzemesinden gri ve sfero dökümü işler. Örneğin, bir dökümhane dahili geri dönüştürülmüş hurda gri demiri işleyecekse, kükürt malzemede kalacaktır. Çözüm, kükürdü çıkarmak için CaO gibi bir indirgeyici ajan kullanmak olacaktır.

Grafit, demir dökümde kullanılan bir diğer elementtir. Gri rengi, hassas döküm olarak bilinen bir işlemin sonucudur. Hassas döküm işlemi, ince duvarlı parçalar üretir ve genellikle sfero döküm için kullanılır. Santrifüj döküm ise bitmiş parçanın gözenekliliğini ve sağlamlığını azaltma avantajına sahiptir. Ayrıca malzemenin korozyona karşı daha dirençli olması yatırım sınıfı malzeme için olumlu bir özelliktir.

Ticari dökümlerde bulunan gri demir, iki tür demirden en uygun fiyatlı olanıdır. Bu tip demir, yüksek bir elastisite modülüne sahiptir ve sert olması gereken yapısal bileşenler için uygundur. Öte yandan, termal yorgunluğa eğilimlidir, bu nedenle gövde ve makine tabanları için önerilmez. Bu uygulamalar için en iyi seçim olmasını sağlamak için yüksek çekme mukavemeti ve esnekliği. Tasarruf etmek isteyenler için harika bir seçimdir.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *