Sfero Döküm EN-GJS-400-18

Sfero Döküm EN-GJS-400-18

Sfero Döküm EN-GJS-400-18’in Mekanik Özellikleri:

EN-GJS-400-18’in minimum çekme mukavemeti 400 Mpa’dır; minimum akma dayanımı 250 Mpa’dır; ve minimum uzama %18’dir.

Bu kalitenin matrisi, yüksek süneklik ve darbe dayanımı ile tamamen ferrittir. Bu nedenle -20°C sıcaklıkta kullanılabilir. Ek olarak, ısıl işlem üretim sürecinin bir parçasıdır.

EN-GJS-400-18 sfero döküm, -20°C’de çentikli darbe tokluğu sağlayabilir. Güvenlik açısından çelik döküme göre daha avantajlıdır. Dökme çelik, son derece yüksek büzülme nedeniyle çatlamaya eğilimlidir. Sebeplerden biri, ferrit matrisinde oluşan grafit kürelerin neden olduğu genişlemedir. Bu genleşme, malzemenin büzülmesini (zaten düşük olan) dengeler ve böylece çatlamayı önler.

Bu sünek demir sınıfının minimum kopma uzaması %18’dir. Yüksek sünekliği sayesinde düşük sıcaklık uygulamaları için de uygundur. 1980 gibi erken bir tarihte, Dr. Betschart, “Yapılar için Modern Dökme Metal Araştırması” başlıklı tezinde sfero dökümün izin verilen gerilmesini belirledi.

Sfero döküm EN-GJS-400-18 uygulamaları:

Sfero döküm EN-GJS-400-18, sadece yüksek dağlık bölgelerdeki teleferik ve telesiyej güvenlik bileşenlerinin üretimi için değil, aynı zamanda ağır şasi bileşenleri, otomobil krank milleri ve tekerleklerin üretimi için de uygundur.

Bu malzeme aynı zamanda rüzgar enerjisi, ormancılık ve müteahhit makineleri, valfler, frenler, konsollar, basınçlı tanklar, yüksek basınçlı ekipman muhafazaları ve soğutma bileşenleri için demir dökümlerin üretiminde de yaygın olarak kullanılmaktadır. Ve sıcaklık -20ºC kadar düşük olduğunda, darbe dayanımının garanti edilmesi gerekir.

Pek çok avantajı nedeniyle, sfero dökümün “modern formu” büyük ölçüde dökme çeliğin yerini almıştır.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *