Forklift Parçaları Nasıl Seçilir?

Forklift Parçaları Nasıl Seçilir?

1. Forklift parçalarının parça numaralarının ve özelliklerinin uygun olup olmadığını kontrol edin.

Çoğu forklift parçasının belirli bir parça numarası ve teknik parametreleri vardır. Elektrik sistemi aksesuarları satın alırken, voltaj ve gücün değiştirilen aksesuarlarla uyumlu olup olmadığını kontrol etmeye dikkat edin. Forklift motoru tahrik kayışları satın alırken model ve uzunluk genişliğine dikkat edin.

2. Dış ambalajdaki ticari marka logosunun eksiksiz olup olmadığına bakın

Yüksek kaliteli forklift parçalarının dış ambalaj kalitesi nispeten iyidir. Aynı zamanda, ambalaj kutusu üzerindeki yazı açıktır ve üst baskı rengi parlaktır. Jeneratörler, marş motorları, hidrolik pompalar vb. gibi bazı önemli bileşenler, kullanıcılara bakım yöntemlerinin doğru kullanımı konusunda rehberlik etmek için kullanım kılavuzları, sertifikalar ve denetçi damgaları ile donatılmıştır. Bu nedenle, sahte forklift parçaları satın almamak için satın alırken dikkatli bir şekilde tanımalısınız.

3. Forklift parçalarının şeklinin ve boyutunun deforme olup olmadığına bakın

Bazı forklift parçaları, uygun olmayan üretim, lojistik ve depolama nedeniyle deformasyona meyillidir.

Parçalar arasındaki bağlantıda ışık sızıntısı olup olmadığını görmek için mil parçasını döndürebilirsiniz. Ve bükülüp bükülmediğine karar vermek için cam plakayı yuvarlayın.
Forklift debriyaj tahrikli disk çelik plaka veya sürtünme plakasını seçerken, çarpık olup olmadığını görmek için plakayı gözlerinize yakın tutabilirsiniz.
Forklift yağ keçeleri gibi keçeleri seçerken, çerçeveli yağ keçesinin uç yüzeyi mükemmel bir daire içinde olmalıdır, bu da düz cama eğrilmeden takılabilir. Ve iskelet olmayan yağ keçesinin dış kenarı düz olmalıdır. Bıraktıktan sonra orijinal şekline dönüp dönmeyeceğini görmek için deforme etmek için elinizle tutabilirsiniz.
Conta satın alırken geometrik boyut ve şekilleri kontrol etmek için profesyonel ölçü aletlerini de kullanmalısınız.
4. Forklift parçalarının ek yerlerinin düz olup olmadığını kontrol edin.

Forklift parçalarının taşınması ve depolanması sürecinde, forklift parçalarının kurulumunu ve kullanımını etkileyebilecek titreşim ve çarpmalar nedeniyle ek yerlerinde çapak, girinti, kırılma veya çatlaklar meydana gelebilir. Bu nedenle, satın alma veya muayene sırasında bağlantı parçalarını kontrol etmelisiniz.

5. Forklift parçalarının yüzeyinde pas olup olmadığını kontrol edin

Nitelikli parçaların yüzeyi hem belirli bir hassasiyete hem de parlak bir yüzeye sahiptir. Parçalar ne kadar önemliyse, hassasiyet o kadar yüksek ve ambalajın pas ve korozyon koruması o kadar sıkı olur. Yüzeyde pas lekeleri, küf lekeleri, çatlamış kauçuk parçalar, elastikiyet kaybı veya belirgin kesici alet çizgileri olduğu tespit edilirse parçaları değiştirmelisiniz.

6. Forklift parçalarının koruyucu yüzeyinin sağlam olup olmadığını kontrol edin

Çoğu aksesuar fabrikada koruyucu bir tabaka ile kaplanmıştır. Örneğin, piston pimleri ve yatak burçları genellikle parafin ile korunurken, forklift piston segmanlarının ve silindir gömleklerinin yüzeyleri pas önleyici yağ ile kaplanır ve ambalaj kağıdına sarılır. Forklift motor parçalarının valfleri ve pistonları pas önleyici yağa batırılır ve plastik torbalarda kapatılır. Mühürlü poşetin contası kırılmışsa, ambalaj kağıdı eksikse veya pas önleyici yağ veya parafin kaybolmuşsa parçaları iade etmeli veya değiştirmelisiniz.

7. Yapıştırılan parçaların gevşek olup olmadığına bakın

İki veya daha fazla parçanın oluşturduğu forklift parçaları presleme, yapıştırma veya kaynaklama ile oluşturulur. Aksesuarlar arasında gevşekliğe izin verilmez. Örneğin, forklift yağ pompası pistonu ve ayar kolu preslenerek monte edilir; forklift debriyaj baskı plakası ve debriyaj plakası perçinlenmiştir; forklift sürtünme plakası ve çelik plaka perçinlenir veya yapıştırılır; çeşitli filtre elemanlarının filtre çekirdeği çerçevesi ve filtre kağıdı yapıştırılır; elektrikli ekipmanın devre telleri kaynaklıdır. Satın alma sırasında parça bulunursa ve gevşerse değiştirmelisiniz.

8. Dönen parçaların esnek olup olmadığına bakın

Forklift yağ pompası ve diğer dönen parça grubu satın alırken, esnek ve sıkışma olmaması için pompa milini elinizle çevirin. İğneli rulman satın alırken, bir elinizle yatağın iç bileziğini destekleyin ve diğer elinizle dış bileziğini döndürün. Dış halka hızlı ve serbestçe dönebilmeli ve ardından yavaş yavaş durabilmelidir. Dönen parçalar düzgün dönmüyorsa, iç pas veya şeklin deforme olduğu, bu da kullanımı etkileyecek ve iade edilmesi veya değiştirilmesi gerektiği anlamına gelir.

9. Her bir montajda eksik parça olup olmadığına bakın

Forklift şanzıman sisteminin kavraması veya şanzımanı gibi yüksek kaliteli forklift montaj bileşenleri için, montajın düzgün ve normal çalışmasını sağlamak için parçalar ve aksesuarlar eksiksiz ve sağlam olmalıdır. Tek tek küçük parçalar eksikse, montaj parçaları çalışmaz ve hatta hurdaya çıkar.

10. Forklift parçalarının montaj işaretlerinin net olup olmadığına bakın

Montaj rel sağlamak için Diğer eşleşen parçaların montajı teknik gereksinimleri karşılar, bazı parçaların (zamanlama dişlileri gibi) yüzeyine montaj işaretleri oyulmuştur. Herhangi bir işaret yoksa veya işaret bulanık ve tanınmaz halde ise montaj işinde büyük zorluklara hatta yanlış montaja neden olacaktır.

11. Çiftleşme yüzeyinin aşınmış olup olmadığını kontrol edin

Aksesuarların eşleşen yüzeyinde aşınma belirtileri varsa veya boyalı aksesuarlar yüzeydeki boyayı çıkardıktan sonra eski boyayı bulursa, çoğunlukla hurda parça görünümündedir. Bu durumda, doğrudan değiştirme talebinde bulunabilirsiniz.

12. Forklift parçalarının yüzey sertliğinin standarda uygun olup olmadığını kontrol edin

Her bir eşleşen parçanın yüzey sertliği belirli gereksinimlere sahiptir. Satın alma işlemini onayladıktan ve satıcıyla görüştükten sonra, çizik testi yapmak için demir testeresinin anız kullanılabilir. Çizilirken çizik yoksa sertlik yüksek demektir. Çizildikten sonra belirgin izler varsa, sertliğin düşük olduğu anlamına gelir. Ancak deney sırasında aksesuarların çalışma yüzeyine zarar vermemeye dikkat edilmelidir.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *