Kaliteli Dökme Çelik Nasıl Üretilir

Kaliteli Dökme Çelik Nasıl Üretilir

Hepimizin bildiği gibi, çelik dökümün fiyatı demir dökümden daha yüksektir. Ama neden?

Dökme demir ve paslanmaz çelik ise, paslanmaz çelik dökümün mekanik özellikleri dökme demirden daha yüksektir, ancak döküm performansı dökme demirden daha kötüdür. Ancak, dökme çeliğin üretimi, dökme demirden daha zordur, dolayısıyla maliyeti daha yüksektir.

 

Paslanmaz çelik döküm, nispeten yüksek bir erime noktasına sahip hassas döküm veya hassas döküme aittir ve erimiş çelik, erimiş çeliğin zayıf akışkanlığı ve büyük büzülme oranı nedeniyle kolayca oksitlenir. Pratik açıdan paslanmaz çelik döküm, çeşitli tip ve alaşımların dökümü için uygundur.

Kaliteli döküm çeliğin nasıl üretileceğini aşağıdaki gibi göstereceğim.

1. Erimiş çeliğin zayıf likiditesi.

İlk olarak, erimiş çeliğin zayıf likiditesi nedeniyle, soğuk kapatmayı ve yanlış çalışmayı önlemek için çelik dökümlerin et kalınlığı 8 mm’den az olmamalıdır.

2. Basit yapı gereksinimi.

Dökme sisteminin yapısı basit olmaya çalışır ve kesit boyutu dökme demirden daha büyüktür.

3. Uygun Döküm Sıcaklığı gereksinimi.

Kuru döküm veya sıcak döküm benimsemeli ve döküm sıcaklığı 1520-1600 ℃ olmalıdır.

Akışkanlık, büyük bir kızgınlık ile döküm sıcaklığı yüksek olduğundan iyileştirilebilir, bu nedenle sıvı uzun süre kalır.

Ancak döküm sıcaklığının çok yüksek olması iri taneler, sıcak çatlaklar, gözenekler ve kum yanması gibi kusurlara neden olur. Bu nedenle, küçük, ince duvarlı ve karmaşık dökümün döküm sıcaklığı, erime noktası +150 ℃ olmalıdır; ve büyük, kalın duvarlı dökümden +100 ℃.

 

 

Paslanmaz çelik dökümlerde büzülme deliklerinin ve çatlakların oluşmasını önlemek için bu önlemleri almalıyız.

1. Duvar kalınlığını tek tip hale getirin ve keskin ve dik açılı yapılardan kaçının.

2. Kum kalıbına talaş ve kum çekirdeğine kok eklenmesi.

3. Kum kalıbının ve çekirdeğin deforme olabilirliğini ve geçirgenliğini değiştirmek için içi boş kum çekirdeği ve yağlı kum çekirdeği benimsemek.

 

Yide Döküm, 27 yıllık döküm tecrübesi ile Çin’de lider bir döküm dökümhanesidir ve döküm müşterimiz için döküm ve işleme hizmeti vermektedir. Burada uzun yıllardır birlikte çalıştığımız bir çelik döküm dökümhane ortağımız var. Yide döküm makineleri, makaralı çelik döküm, dökme çelik levha, 6 inç çelik döküm tekerlekler, brülör paslanmaz çelik vb. Gibi ürünleri döker. Profesyonel bir döküm üreticisini dört gözle bekliyorsanız, lütfen bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin ve hoş geldiniz. Çin’deki JM döküm fabrikamızı ziyaret edin.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *