Paslanmaz Çelik Dökümlerin Soğutma Prosesi Nedir?

Paslanmaz Çelik Dökümlerin Soğutma Prosesi Nedir?

Paslanmaz çelik dökümler, Yide Döküm’ün tüm yıl boyunca ürettiği ürünlerden biridir. Yide Döküm 27 yıldır her türlü çelik döküm ürünlerini üretmektedir. Örneğin, çift brülör paslanmaz çelik, dökme çelik nehir, dökme çelik döner, paslanmaz çelik ızgara ızgaraları, dökme çelik levha vb.

Paslanmaz çelik dökümler hakkında bilgi sahibi olmak da bizi ilgilendirmektedir. Dökümün tamamlanmasında soğutmanın da küçümsenemeyecek bir adım olduğunu hepimiz biliyoruz.

Paslanmaz çelik dökümlerin soğutma işlemine kısa bir giriş:

Sıvı metal döküm kalıbına döküldükten sonra sıcaklık değişecektir.

Sıvı metal kalıba enjekte edildikten sonra ısı değişimi gerçekleşir. Sıvı metalin sürekli azalan sıcaklığı ve kalıbın artan sıcaklığı bunu gösterir.

Kalıp ile döküm arasında bir ara katman bulunmaktadır.

Soğutma ve katılaştırma işlemi sırasındaki ısı transfer sistemi, döküm kalıbını ve şekillendirme metalini içerir. Ancak uygulama, kalıbın iç yüzey sıcaklığının döküm yüzeyinden farklı olduğunu kanıtlamıştır. Bu, kalıp ile döküm arasında bir ara katman olduğu anlamına gelir.

Soğutma ve katılaşma sürecinde dökümün ısı transfer sistemi kararsızdır.

Metalin her yöne büzülmesi ve kalıbın ısıtıldıktan sonra genleşmesi nedeniyle ara tabakanın oluşması. Kalıbın yüzeyindeki boya tabakası veya hem boşlukları hem de boyası olan bir ara tabaka olabilir.

Bu nedenle, soğutma ve katılaşma işlemi sırasında dökümün ısı transfer sistemi kararsızdır. Sistem ise döküm, ara katman ve kalıptan oluşmaktadır.

 

 

Ara katman, ısı alışverişini kontrol etmenin anahtarıdır.

Hem döküm hem de kalıp kesiti metaldir. Bu nedenle, dökümün soğutulması ve kalıbın ısıtılması çok yoğun olmadığında, kesit benzer sıcaklık dağılım kurallarına veya termal dirence sahiptir. Böylece döküm ve kalıp arasındaki ara tabaka, tüm ısı transfer sistemi üzerinde önemli bir etkiye sahiptir.

Döküm-ara kalıp sisteminde, sıcaklığın çoğu ara tabaka üzerinde düşer. Bu, metalin yüzeyinin kalın boya ile kaplandığı durumdur.

Bu tip ısı transferinin özelliği, döküm ve kalıp kesiti arasındaki sıcaklık farkının ara tabakanınkinden daha küçük olmasıdır.

Bu nedenle, döküm ve kalıbın enine kesitindeki sıcaklığın aslında eşit olarak dağıldığı varsayılabilir. Ve ısı transfer süreci esas olarak kaplama tabakasının termofiziksel özelliklerine bağlıdır. Bu, ara katmanın termal direncinin, ısı alışverişini kontrol etmenin anahtarı olduğu anlamına gelir.

Çin’de Önde Gelen Çelik Döküm Tedarikçisi

Makalenin sonunda, Yide Döküm üreticisini tavsiye etmek istiyorum – JM döküm fabrikası, 20000 m2’lik bir alanı kapsayan, 200’den fazla çalışanı ile. JM döküm, promosyonlar ve pazarlama yolları olmadan kalite ve ağızdan ağza sözler ile ünlüdür. Bu nedenle, bir döküm fabrikası arıyorsanız, daha fazla bilgi için lütfen bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *