iron casting part

Sfero Döküm Görünüm Muayene Yöntemi

Sfero Döküm Görünüm Muayene Yöntemi

Sfero dökme demir, kapsamlı özellikleri çeliğe yakın olan yüksek mukavemetli bir dökme demir malzemedir. Mükemmel özelliklerine dayanarak, bazı parçaların karmaşık kuvvetlere ve yüksek mukavemet, tokluk ve aşınma direnci gereksinimlerine sahip dökümünde başarıyla kullanılmıştır. Sfero dökme demir, hızlı bir şekilde, sadece gri dökme demirden sonra ikinci olan ve yaygın olarak kullanılan bir dökme demir malzemeye dönüşmüştür. “Çeliğin yerini alan demir” olarak adlandırılan, esas olarak sfero dökümü ifade eder.

iron casting product
Genel olarak, sfero dökümlerin teknik gereksinimleri esas olarak şunları içerir: mekanik özellikler, geometrik şekiller ve boyutlar, yüzey kalitesi ve kusurlar.

Sfero döküm parçaların görünümünde aşağıdaki kusurların bulunmasına izin verilmez:

1. Gözenekler gibi makroskobik kusurlar.

2. Kum dahil.

3. Cüruf dahil.

4. Gözeneklilik veya büzülme.

5. Zayıf küreselleşme ve aşırı kristal tanecikleri gibi mikroskobik kusurlar.

Sfero döküm parçalar çok kuru veya çok ıslak olmamalıdır. Çok kuru, kalıbın düşmemesine neden olur. Ve kolayca düşmek için çok ıslak. Sfero döküm parçaların kalıp kumu kalıplandıktan sonra iç yüzey bir kaplama maddesi ile kurutulmalıdır. Erimiş demirin kum kalıbına çarpmasını ve kumun ve çamurun dökme demirin içine girmesini önlemek için. Sfero döküm parçalar için kaplama ajanını kurutma yöntemi genellikle tutuşturma ve kurutmadır. Kaplama maddesi alkol içerdiğinden bazı kum kalıplara soğuk demir eklenir. Soğuk demirin rolü soğumayı hızlandırmak ve büzülmeyi azaltmaktır.

iron casting part

Sfero döküm parçaların muayenesi, görünüm muayenesini, manyetik partikül muayenesini ve ultrasonik muayeneyi içerir. Görünüm muayenesi, çok fazla öğütme işbirliği gerektiren sfero döküm parçalarda ağır bir iştir.

Genel olarak, sünek demir parçaların görünüm muayene gereksinimleri aşağıdaki noktaları karşılamalıdır:

1. Çatlak yok, kaynak yok, yüzeyde metalik olmayan kalıntılar ve zımpara yok.

2. Yüzey temizliği Sa 2.5’e ulaşır.

3. Yüzey pürüzlülüğü A2’ye ulaşır.

4. Gözenekler C2’ye ulaşır.

5. Soğuk bariyer D1’e ulaşır.

6. Mekanik çizik yok.

Sfero döküm parçaların görünüş muayenesinde, yüzey gözenekleri ve yüzey kabarcıkları arasındaki farka özellikle dikkat etmeliyiz.

Genel olarak, yüzey gözenekleri iç duvarda düzgün ve düzenlidir. Yüzeydeki kabarcıklar nispeten düzensizdir ve daha fazla toz veya kum ve diğer metalik olmayan yabancı maddeleri içerir. Sfero dökümlerin yüzey girintileri gözenek ise, SCRATA test bloğu ile karşılaştırılabilir. Yüzey kabarcıkları olduğuna karar verilirse, çoğu kabarcığın kökleri metalin içine uzanacağından, genellikle cilalanmaları ve onarılmaları gerekir. Sfero döküm parçaların bilyalı dövme etkisi iyi olmadığında, pürüzlülük gereksinimleri karşılamayacaktır. Sfero döküm parçaların yüzeyinde oksit pulları varsa ve cilalanması zor olan geniş alanlı yüzey kusurları varsa, örneğin smear, yeniden kumlama veya cilalama dikkate alınmalıdır. Çünkü bu tür bir kusur, görünüm incelemesini etkileyeceğinden, yüzey kumunun incelemesini kaçırmak özellikle kolaydır.

 

Sfero dökümler hakkında yukarıdaki bilgi noktalarını anlıyor musunuz? Sfero dökümler hakkında daha fazla bilgiye ihtiyacınız varsa, lütfen web sitemize dikkat edin.

Yide döküm, 27 yıllık tecrübesi ile Çin’de lider bir döküm dökümhanesidir, en yüksek miktarda sfero döküm üretir, eğer döküm bağlantımızla ilgileniyorsanız, lütfen bize bir çizim dosyası gönderin ve lütfen daha fazlası için bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. detaylar.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *