Yüksek manganlı çelik ve paslanmaz çelik arasındaki fark

Yüksek manganlı çelik ve paslanmaz çelik arasındaki fark

304 paslanmaz çelik ile karşılaştırıldığında, yüksek manganlı çelik, manganez içeriğini arttırır ve nikeli azaltır ve daha zayıf korozyon direncine sahiptir. Bu arada, yüksek manganlı çeliğin görünüm parlaklığı 304 paslanmaz çelik kadar parlak değildir. Bununla birlikte, yüksek manganlı çelik, düşük maliyet avantajları nedeniyle birçok alanda hala yaygın olarak kullanılmaktadır.

Yüksek manganlı çelik, asitler ve alkaliler gibi kimyasal ortamlarda kullanıma uygun değildir. Bununla birlikte, sofra takımı, kapalı su depolama ekipmanı üretimi ve kritik olmayan yapısal parçaların mühendisliği için idealdir. 304 paslanmaz çelik elbette birçok yönden daha iyidir. Ancak, normal bir üretici tarafından üretildiği sürece, yüksek manganlı çelik hala avantajlara sahiptir.

Şu anda, ulusal standartlar, kaplar veya gıda araçları için paslanmaz çelik malzemelerin derecesini açıkça tanımlamamaktadır. Bu, 304 paslanmaz çelikten yapılmış elektrikli su ısıtıcılarının standartların altında ürünler olmadığı anlamına gelir.

Gıda sınıfı paslanmaz çelik, “Çin Halk Cumhuriyeti Ulusal Standardı/Paslanmaz Çelik Sofra Kapları için Sıhhi Standart” GB 9684-88 ile uyumlu paslanmaz çelik malzemeyi ifade eder ve kurşun ve krom içeriği, paslanmaz çelikten çok daha düşüktür. sıradan paslanmaz çelik.

Her türlü gıda saklama kapları ve gıda işleme makinelerinde östenitik paslanmaz çelik (1Cr18Ni9Ti, 0Cr19Ni9, 1Cr18Ni9) kullanılmalıdır. Ve her türlü sofra takımı martensitik paslanmaz çelik kullanmalı (0Cr13, 1Cr13, 2Cr13, 3Cr13) seçilmelidir.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *