Brinell Sertlik Testi

Brinell Sertlik Testi

Brinell sertliğinin test prensibi

Brinell sertliğinin hesaplama formülü:


Bunların arasında HB’nin birimi kgf/’dir.
d——Girinti çapı, mm; h—— Girinti derinliği, mm.
Girintinin çapı ölçüldüğü sürece, HB değeri hesaplama veya arama tablosu ile elde edilebilir.

Test sırasında malzemenin yapısına ve şekline göre farklı yükler ve çelik bilye çapları seçin.

Brinell sertlik testinin avantajları, güçlü temsil gücü, iyi veri tekrarlanabilirliğidir. Aynı zamanda, güçle belirli bir dönüşüm ilişkisi vardır. Dezavantajı ise daha sert malzemelerin test edilememesidir; girinti büyüktür ve bitmiş ürün incelemesi için uygun değildir. Genellikle, dökme demir, demir dışı metaller, düşük alaşımlı çelik vb. gibi hammaddelerin ve tavlanmış parçaların sertliğini test etmek için kullanılır.

 

Test koşulları

Brinell sertlik testinde girinti küresinin çapını (D), test yükünü (F) ve yük tutma süresini (t), metal malzemenin cinsine, sertlik değerleri aralığına göre seçmeliyiz. ve kalınlık. 1, 2, 2.5, 5 ve 10 mm’lik yaygın olarak kullanılan beş girinti çapı vardır.
Test yükü 9.807N (1kgf) ile 29.42 KN (3000 kgf) arasında değişebilir.
Demirli metaller için yük tutma süresi genellikle 10-15 saniyedir; Demir dışı metaller için 30’lar; HB değeri 35’ten küçük olduğunda 60s.

 

Lehte ve aleyhte olanlar

Çelik bilyenin çapı ve metal malzemenin yüzeyinde kalan girinti büyüktür. Bu nedenle ölçülen sertlik değeri daha doğrudur. HB değeri ile çekme mukavemeti arasında belirli bir ilişki vardır. Bu, metal malzemelerin çekme mukavemetini yaklaşık olarak Brinell sertlik değerine göre belirleyebileceğimiz anlamına gelir.
Metalin sertliği çok yüksek ise sertlik değerinin doğruluğunu etkileyecektir. Bu nedenle, HB testi genellikle HB değeri 650’den düşük olan metal malzemeleri ölçmek için uygundur.
Brinell sertlik girintisi nispeten büyüktür, bu nedenle bitmiş ürünleri ve sac malzemeleri ölçmek için uygun değildir.

Yide döküm, Çin’de lider bir döküm dökümhanesidir, her döküm ürünü için gerekli detayları takip ederek kaliteli döküm ürünleri üretiyoruz, Brinell sertliğini ve diğer parametreleri kontrol etmek için ithal edilmiş bir test makinemiz var, döküm müşterilerimiz için en iyi döküm hizmetini kanıtlamayı taahhüt ediyoruz. .

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *